Tajný svět zlata – Dokument CZ

gold

Zlato (lat. Aurum, Au). Překrásný třpytivý kov, který je téměř nezničitelný. Svou zlatavou barvu si zachovává navěky a jen zřídka se jej chytne nějaká patina. I čerstvě odlité zlaté cihly jsou po vychlazení krásně zlaté. Zlato má nízký přechodový odpor, proto se hojně využívá v elektronice pro pokovení nejrůznějších kontaktních ploch. V přírodě najdeme zlato většinou v ryzí formě, sloučeniny zlata jsou výjimečné.

Vznik zlata je připisován kolizím supernov a neutronových hvězd, kdy vzniká dostatečné množství energie pro shluknutí protonů a neutronů do těžkého atomu zlata. V zemské kůře je zastoupen velmi málo, je to velmi vzácný kov. Nové naleziště se objevují čím dál méně. Zlato se z největší části stále recykluje. Odhaduje se, že čtvrtina veškerého vytěženého zlata je ztracena v oceánech a zapomenuta ve starých skrýších z válek a různých konfliktů.

Hojně se v poslední době využívá zlato v elektronice pro pokovování nejrůznějších kontaktů a součástek. Z elektroniky se také zlato nejčastěji recykluje. Jde o náročný zdlouhavý proces, ale z tuny elektroniky se zrecykluje několikanásobně více zlata, než z hornin v dolech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>